CS Brown Sauce mix 2x5 kg
Cuisine Santé
2 pouches of 5kg per case
Cuisine Santé - naturally enjoyable. As base for brown sauce with many applications. To enhance and season roasts, braised and cooked meat. All Cuisine Santé products are 100 % natural and guaranteed to be gluten-free and lactose-free. Moreover, the recipes do not contain any ingredients with allergenic potential.
Art. No. 848134
GTIN CU 07610121411451
GTIN TU 07610121947295
Product content
Product composition
Ingredients: Rice flour, yeast extract, potato starch, tomato powder, sea salt, salt, sugar, thickener (guar gum), spices (paprika, pepper, rosemary, laurel, clove), olive oil, dehydrated beetroot juice, maltodextrin.
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Completely free from gluten-containing ingredients
Completely free from lactose-containing ingredients
Free from preservatives
Free from ingredients with allergenic potential
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’300 kJ / 307 kcal |
| Fat | ~ 1.5000 g |
| of which saturates | 0.5000 g |
| Carbohydrates | ~ 58.0000 g |
| of which sugars | ~ 8.0000 g |
| Protein | ~ 13.0000 g |
| Salt | ~ 12.0000 g |
| Fibre | ~ 4.0000 g |
Product group
Sauces
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
with olive oil
-
vegan
-
gluten-free
- lactose free
Further information
Dosage
60g/L
Yield
~167L
How to use
As base for brown sauce with many applications. To enhance and season roasts, braised and cooked meat.
Preparation
1. Dissolve the required amount of product in hot water (50°C). 2. Stir well with a whisk and simmer for 3 - 5 minutes.
CU packaging
Carton
Logistics data
| Number of CU per TU | 1 |
| Energy | ~ 1’300 kJ / 307 kcal |
| Net weight TU in kg | 10 |
| Gross weight TU in kg | 10.34 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 292 x 190 x 369 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 64 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place!
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.