Demi-Glace supérieure 3.6 kg
Cuisine Pro
pail of 3.6 kg
Cuisine Pro - reliably efficient. Deep dark brown color, complex taste of roasted vegetables, beef meat and red wine with a light binding and elegant seasoning an almost ready to use product which leaves you with a wide variety of options.
Art. No. 846715
GTIN CU 07610121411741
Product content
Product composition
Ingredients: Maltodextrin, corn starch, WHEATflour, iodized salt, sugar, dehydrated vegetables 6.9% (tomatoes, onions, garlic), yeast extract, flavours, dehydrated BARLEY MALT extract, beef meat extract, rapeseed oil, acid (citric acid), red wine extract, CELERYextract.
May contain traces of
spelt,
oat,
khorasan wheat,
rye.
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’470 kJ / 346 kcal |
| Fat | ~ 2.0000 g |
| of which saturates | 0.5000 g |
| Carbohydrates | ~ 73.0000 g |
| of which sugars | ~ 14.0000 g |
| Protein | ~ 8.0000 g |
| Salt | ~ 9.0000 g |
| Fibre | ~ 1.3000 g |
Product group
Sauces
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
- with CH rapeseed oil
Further information
Dosage
90g/L
Yield
40L
How to use
Versatile use for all sorts of meat dishes.
Preparation
Blend required amount of product into warm water (50°C) whilst stirring well with a whisk.
CU packaging
Pail
Logistics data
| Number of CU per TU | 1 |
| Energy | ~ 1’470 kJ / 346 kcal |
| Net weight TU in kg | 3.6 |
| Gross weight TU in kg | 3.83 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 227 x 227 x 195 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 60 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.