Brown sauce base 2x3 kg
Cuisine Pro
2 pouches of 3kg per case
Cuisine Pro - reliably efficient. Brown sauce base (flakes) which instantly dissolves in warm water. A classical, lightly seasoned brown Roux for a very fast application.
Art. No. 846354
GTIN CU 07610121410539
GTIN TU 07610121935728
Product content
Product composition
Ingredients: WHEATflour, palm fat, potato starch, dried glucose syrup, hydrolysed vegetable protein (SOYBEAN), colour (E 150c), tomato powder 0.5%, dehydrated onions 0.5%, dehydrated beetroot juice, red wine extract, spices.
May contain traces of
oat,
spelt,
barley,
khorasan wheat,
rye.
Shelf life from production
450 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from antioxidants
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 2’330 kJ / 560 kcal |
| Fat | ~ 36.0000 g |
| of which saturates | ~ 25.0000 g |
| Carbohydrates | ~ 50.0000 g |
| of which sugars | ~ 1.5000 g |
| Protein | ~ 7.0000 g |
| Salt | ~ 1.1000 g |
| Fibre | ~ 1.5000 g |
Product group
Sauces
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
with palm fat
- vegan
Further information
Dosage
100g/L
Yield
60L
How to use
As a base for sauces and to bind fresh sauces.
Preparation
1. Blend required amount of product into warm liquid (50°C), whilst stirring well with a whisk. 2. Bring to boil and simmer for 3-5 minutes, stirring occasionally.
CU packaging
Carton
Logistics data
| Number of CU per TU | 1 |
| Energy | ~ 2’330 kJ / 560 kcal |
| Net weight TU in kg | 6 |
| Gross weight TU in kg | 6.39 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 292 x 190 x 320 |
| Number of layers per pallet | 5 |
| Number of TU per palett | 80 |
Storage
Keep packaging closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.