White Sauce Base 15 kg
Cuisine Pro
15 kg per case
Cuisine Pro - reliably efficient. White sauce powder (flakes) which dissolves in boiling liquid. A classical, lightly seasoned white Roux . Vegetarian.
Art. No. 846224
GTIN CU 07610121410768
Product content
Product composition
Ingredients: WHEAT flour, palm fat, maltodextrin, potato starch, BUTTER fat 4.5%, iodized salt (salt, potassium iodide), WHEY powder, skimmed MILK powder, yeast extract, flavours.
May contain traces of
eggs,
celery,
soybeans,
fish,
mustard,
crustaceans,
barley,
khorasan wheat,
spelt,
oat,
rye.
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from preservatives
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 2’311 kJ / 555 kcal |
| Fat | ~ 36.0000 g |
| of which saturates | ~ 24.0000 g |
| Carbohydrates | ~ 51.0000 g |
| of which sugars | ~ 3.5000 g |
| Protein | ~ 6.0000 g |
| Salt | ~ 3.0000 g |
| Fibre | ~ 1.3000 g |
Product group
Sauces
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
with palm fat
- vegetarian
Further information
Dosage
100g/L
Yield
150L
How to use
As base for all kinds of cream soups, white sauces, stocks and to bind homemade sauces.
Preparation
1. Blend required amount of product into warm liquid (50°C) whilst stirring well with a whisk. 2. Bring to boil and simmer for 3 - 5 minutes, stirring occasionally.
CU packaging
Carton
Logistics data
| Number of CU per TU | 1 |
| Energy | ~ 2’311 kJ / 555 kcal |
| Net weight TU in kg | 15 |
| Gross weight TU in kg | 15.85 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 310 x 410 x 355 |
| Number of layers per pallet | 3 |
| Number of TU per palett | 18 |
Storage
Keep packaging closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.