Demi Glace LVK 5 KG
Cuisine Pro
2 bags of 5kg per carton
Cuisine Pro - reliably efficient. As a basis for derivations. To season and support fresh sauces.
Art. No. 846106
GTIN CU 07610121412052
GTIN TU 07610121961819
Product content
Product composition
Ingredients: Rice flour, maltodextrin, yeast extract, modified starch, salt, tomato powder, iodized salt, flavour, sugar, starch, thickener (guar gum), beef meat extract 2.5%, paprika, sunflower oil, coloring dehydrated beetroot juice, lemon juice powder, dehydrated herbs (rosemary, laurel).
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from antioxidants
Completely free from gluten-containing ingredients
Completely free from lactose-containing ingredients
Free from preservatives
Free from ingredients with allergenic potential
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’352 kJ / 319 kcal |
| Fat | ~ 1.7000 g |
| of which saturates | ~ 0.3000 g |
| Carbohydrates | ~ 59.0000 g |
| of which sugars | ~ 8.9000 g |
| Protein | ~ 15.0000 g |
| Salt | ~ 14.0000 g |
| Fibre | ~ 3.9000 g |
Product group
Sauces
Nutrition information
-
LVK (Nutrition balanced and light)
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
gluten-free
- lactose free
Further information
Dosage
90g/1L
Yield
55L
How to use
Versatile applications in the meat kitchen.
Preparation
1. Stir the desired mixture vigorously in hot water with a whisk (50°C). 2. Boil gently for 4 minutes, stirring occasionally.
CU packaging
Bag
Logistics data
| Number of CU per TU | 2 |
| Energy | ~ 1’352 kJ / 319 kcal |
| Net weight TU in kg | 10 |
| Gross weight TU in kg | 10.38 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 292 x 190 x 320 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 64 |
Storage
Keep the package well closed. Store in a cool and dry place!
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.