Base for Italian Dressing Chef 1 kg
Cuisine Pro
6 pouches of 1kg per case
Cuisine Pro - reliably efficient. Dry mix to prepare a homemade italian dressing. Oil and vinegar will give a personal touch to this dressing.
Art. No. 844814
GTIN CU 07610121410263
GTIN TU 07610121934752
Product content
Product composition
Ingredients: Maltodextrin, iodized salt (salt, potassium iodide), modified starch, sugar, dehydrated onions, dehydrated herbs (oregano, chives, tarragon, lemongrass), flavours (contains: MUSTARD, CELERY), yeast extract, rapeseed oil, dried SOY sauce (salt, SOYbeans), thickeners (xanthan gum, guar gum), emulsifier (SOY lecithin), coloring dehydrated beetroot juice.
May contain traces of
eggs,
milk,
fish,
crustaceans,
spelt,
rye,
oat,
barley,
khorasan wheat,
wheat.
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’266 kJ / 299 kcal |
| Fat | ~ 1.9000 g |
| of which saturates | ~ 0.2000 g |
| Carbohydrates | ~ 66.0000 g |
| of which sugars | ~ 13.0000 g |
| Protein | ~ 3.2000 g |
| Salt | ~ 22.8000 g |
| Fibre | ~ 2.4000 g |
Product group
Dressings
Nutrition information
-
with CH rapeseed oil
- vegan
Further information
Dosage
90g/L
Yield
11L
How to use
Versatile use for all sorts of salads.
Preparation
Blend content of pouch into 6.6 l water, 1.1 l red wine vinegar and 3.3 l oil and mix toroughly with an electric batter/mixer for 1-2 minutes at highest speed. Store in a cool place.
CU packaging
Bag
Logistics data
| Number of CU per TU | 6 |
| Energy | ~ 1’266 kJ / 299 kcal |
| Net weight TU in kg | 6 |
| Gross weight TU in kg | 6.44 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 400 x 266 x 175 |
| Number of layers per pallet | 9 |
| Number of TU per palett | 81 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.