Basis French Dressing Chef 1 kg
Cuisine Pro
6 bags of 1kg per carton
Cuisine Pro - reliably efficient. Dry mix to prepare a homemade french dressing. Oil and vinegar will give a personal touch to this dressing.
Art. No. 844714
GTIN CU 07610121410270
GTIN TU 07610121936077
Product content
Product composition
Ingredients: Maltodextrin, iodized salt (salt, potassium iodide), skimmed MILK powder, sunflower oil, whole EGG powder, LACTOSE, sugar, thickener (xanthan gum), hydrolysed vegetable protein (SOYBEAN), dehydrated onions, flavours (contains: MUSTARD, CELERY), rapeseed oil, MILK PROTEIN, ground MUSTARD seeds, spices , emulsifier (SOY lecithin), lemon juice powder, acid (citric acid).
May contain traces of
fish,
crustaceans,
oat,
rye,
barley,
spelt,
khorasan wheat,
wheat.
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’664 kJ / 397 kcal |
| Fat | ~ 17.0000 g |
| of which saturates | ~ 2.1000 g |
| Carbohydrates | ~ 50.0000 g |
| of which sugars | ~ 21.0000 g |
| Protein | ~ 10.0000 g |
| Salt | ~ 15.8000 g |
| Fibre | ~ 2.3000 g |
Product group
Dressings
Nutrition information
-
with CH rapeseed oil
-
with sunflower oil
- vegetarian
Further information
Dosage
90g/L
Yield
11L
How to use
Versatile use for all sort of salads.
Preparation
Blend content of pouch into 1.1 l vinegar and 6 l of cold water. Add 4 l of sunflower oil and blend well with a hand blender for 3 minutes (homogenize). This salad dressing can also be prepared in a batter mixer: whip at high speed for 5 - 7 minutes. Store in a cool place.
CU packaging
Bag
Logistics data
| Number of CU per TU | 6 |
| Energy | ~ 1’664 kJ / 397 kcal |
| Net weight TU in kg | 6 |
| Gross weight TU in kg | 6.44 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 400 x 266 x 175 |
| Number of layers per pallet | 9 |
| Number of TU per palett | 81 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.