EC Morel sauce 900 g
Edition Culinaire
6 cans à 900g per carton
Edition Culinaire - authentically sophisticated. Morel sauce with a very high portion of morels - a premium product for classic meat dishes.
Art. No. 844304
GTIN CU 07610121410751
GTIN TU 07610121939450
Product content
Product composition
Ingredients: WHEAT flour, WHEY powder, potato starch, dehydrated morels 12%, iodized salt, modified corn starch, maltodextrin, yeast extract, sunflower oil, dehydrated onions, thickeners (carob bean gum, guar gum), flavours, champignon extract, rapeseed oil, dehydrated garlic, spice, white wine extract, CELERY extract.
May contain traces of
rye,
khorasan wheat,
spelt,
oat,
barley.
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from preservatives
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’380 kJ / 327 kcal |
| Fat | ~ 5.0000 g |
| of which saturates | ~ 0.6000 g |
| Carbohydrates | ~ 54.0000 g |
| of which sugars | ~ 12.0000 g |
| Protein | ~ 11.0000 g |
| Salt | ~ 11.0000 g |
| Fibre | ~ 9.3000 g |
Product group
Sauces
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
with CH rapeseed oil
-
with sunflower oil
- vegetarian
Further information
Dosage
85g/L
Yield
~11L
How to use
As sauce for different meat dishes with beef, veal, pork, lamb, hare, chicken, game and feathered game (filet mignons, fillets, sirloin steak, steak, stew, pojarski). For terrines, hot soufflé, vol-au-vents etc.
Preparation
1. Blend required amount of powder into warm water (50°C), stirring well with a whisk. 2. Bring to boil and simmer for 7 minutes, stirring occasionally. 3. Add cream and bring to a simmer briefly.
CU packaging
Can
Logistics data
| Number of CU per TU | 6 |
| Energy | ~ 1’380 kJ / 327 kcal |
| Net weight TU in kg | 5.4 |
| Gross weight TU in kg | 6.4 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 378 x 258 x 196 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 36 |
Storage
Keep closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.