Sauce for stewed meat 1KG
Cuisine Pro
6 cans à 1kg per carton
Cuisine Pro - reliably efficient. Brown sauce with a light acid flavor to prepare jugged meat dishes and marinated beef.
Art. No. 843904
GTIN CU 07610121410911
GTIN TU 07610121939863
Product content
Product composition
Ingredients: Maltodextrin, WHEATflour, iodized salt (salt, potassium iodide), dehydrated vegetables 12% (onions, tomatoes, garlic), sugar, modified corn starch, yeast extract, acidity regulators (E 332, E 575, E 262), thickener (guar gum), hydrolysed vegetable protein (corn), acid (citric acid), rapeseed oil, beef meat extract 1.5%, game flavour (contains BARLEY and CELERY), dehydrated beetroot juice, natural flavour.
May contain traces of
oat,
khorasan wheat,
rye,
spelt.
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’260 kJ / 298 kcal |
| Fat | ~ 2.0000 g |
| of which saturates | 0.5000 g |
| Carbohydrates | ~ 58.0000 g |
| of which sugars | ~ 14.0000 g |
| Protein | ~ 9.0000 g |
| Salt | ~ 15.0000 g |
| Fibre | ~ 4.1000 g |
Product group
Sauces
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
- with CH rapeseed oil
Further information
Dosage
110g/L
Yield
~9L
How to use
Versatile use for all sorts of meat dishes.
Preparation
1. Blend sauce powder with some cold water to a smooth paste. Mix this paste into remaining water whilst stirring well with a whisk. 2. Bring to a simmer whilst stirring. 3. Add raw or seared meat and cook until well done (do not cover with a lid).
CU packaging
Can
Logistics data
| Number of CU per TU | 6 |
| Energy | ~ 1’260 kJ / 298 kcal |
| Net weight TU in kg | 6 |
| Gross weight TU in kg | 6.9 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 378 x 258 x 196 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 36 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.