Clear gravy 2x4.5 kg
Cuisine Pro
2 pouches of 4.5kg per case
Cuisine Pro - reliably efficient. Well seasosend gravy with a large range of application.
Art. No. 843764
GTIN CU 07610121410515
GTIN TU 07610121935612
Product content
Product composition
Ingredients: Maltodextrin, dried glucose syrup, iodized salt, yeast extract, palm fat, flavours, tomato powder 2.0%, dehydrated BARLEY MALT extract, dehydrated onions, dehydrated garlic 0.4%, dehydrated beetroot juice, spice.
May contain traces of
spelt,
khorasan wheat,
oat,
rye,
wheat.
Shelf life from production
450 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’570 kJ / 374 kcal |
| Fat | ~ 12.0000 g |
| of which saturates | ~ 8.0000 g |
| Carbohydrates | ~ 56.0000 g |
| of which sugars | ~ 12.0000 g |
| Protein | ~ 10.0000 g |
| Salt | ~ 17.0000 g |
| Fibre | ~ 0.7000 g |
Product group
Sauces
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
with palm fat
- vegan
Further information
Dosage
80g/L
Yield
113L
How to use
Versatile use for all sorts of meat and vegetarian dishes.
Preparation
1. Blend required amount of product into warm water (50°C) whilst stirring well with a whisk. 2. Bring to boil and simmer for 2 minutes, stirring occasionally.
CU packaging
Carton
Logistics data
| Number of CU per TU | 1 |
| Energy | ~ 1’570 kJ / 374 kcal |
| Net weight TU in kg | 9 |
| Gross weight TU in kg | 9.39 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 292 x 190 x 420 |
| Number of layers per pallet | 5 |
| Number of TU per palett | 80 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.