Béchamel sauce classique 900 g
Cuisine Pro
6 cans à 900g per carton
Cuisine Pro - reliably efficient. Velvety white sauce which offers possibilities for many sauce varieties.
Art. No. 842014
GTIN CU 07610121410591
GTIN TU 07610121939719
Product content
Product composition
Ingredients: WHEAT flour 41%, maltodextrin, modified starch, skimmed MILK powder 10%, iodized salt (salt, potassium iodide), WHEY powder 5%, potato starch, yeast extract, dehydrated onions, rapeseed oil, thickener (guar gum), white wine extract, natural flavour.
May contain traces of
rye,
spelt,
khorasan wheat,
barley,
oat.
Shelf life from production
540 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from preservatives
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’490 kJ / 350 kcal |
| Fat | ~ 1.0000 g |
| of which saturates | 0.5000 g |
| Carbohydrates | ~ 73.0000 g |
| of which sugars | ~ 11.0000 g |
| Protein | ~ 11.0000 g |
| Salt | ~ 7.6000 g |
| Fibre | ~ 1.8000 g |
Product group
Sauces
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
with CH rapeseed oil
- vegetarian
Further information
Dosage
60g/L
Yield
15L
How to use
Versatile use for all sorts of meat and vegetarian dishes.
Preparation
1. Blend required amount of product into warm milk (50°C) whilst stirring well with a whisk. 2. Bring to boil and simmer for 6 minutes, stirring occasionally.
CU packaging
Can
Logistics data
| Number of CU per TU | 6 |
| Energy | ~ 1’490 kJ / 350 kcal |
| Net weight TU in kg | 5.4 |
| Gross weight TU in kg | 6.05 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 378 x 258 x 196 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 36 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.