EC Sauce Hollandaise classique 700g
Edition Culinaire
6 cans à 700g per carton
Edition Culinaire - authentically sophisticated. This modern hollandaise, served with butter, shows the typical hint of lemon, just like homemade. Creamy paste for very fast preparation (2 - 3 minutes) ideal for à la minute or front cooking.
Art. No. 841614
GTIN CU 07610121411574
GTIN TU 07610121952862
Product content
Product composition
Ingredients: Skimmed MILK powder, palm fat, modified starch, sunflower oil, iodized salt (salt, potassium iodide), rice flour, WHOLE EGG POWDER (ground keeping) 3.0%, dried glucose syrup, flavours (contains: MILK, CELERY), acid (citric acid), yeast extract, dehydrated onions 0.6%, thickener (guar gum), sugar, spices, white wine extract, lemon juice powder, colour (paprika extract).
Shelf life from production
540 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Paste / pasty
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 2’140 kJ / 513 kcal |
| Fat | ~ 34.0000 g |
| of which saturates | ~ 17.0000 g |
| Carbohydrates | ~ 39.0000 g |
| of which sugars | ~ 16.0000 g |
| Protein | ~ 11.0000 g |
| Salt | ~ 7.8000 g |
| Fibre | ~ 0.6000 g |
Product group
Sauces
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
with sunflower oil
-
with palm fat
- vegetarian
Further information
Dosage
200g/L
Yield
~3L
How to use
Numerous applications in the meat and vegetarian cuisine.
Preparation
1. Blend required amount pf product in hot water whilst stirring well. 2. Bring to boil and add butter. 3. Simmer for 2 - 3 minutes, stirring occasionally.
CU packaging
Can
Logistics data
| Number of CU per TU | 6 |
| Energy | ~ 2’140 kJ / 513 kcal |
| Net weight TU in kg | 4.2 |
| Gross weight TU in kg | 4.69 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 324 x 219 x 160 |
| Number of layers per pallet | 5 |
| Number of TU per palett | 60 |
Storage
Keep closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.