CS Brown Gravy 1 kg
Cuisine Santé
6 cans à 1kg per carton
Cuisine Santé - naturally enjoyable. As a base jus lié, like homemade, for all meat dishes. All Cuisine Santé products are 100 % natural and guaranteed to be gluten-free and lactose-free. Moreover, the recipes do not contain any ingredients with allergenic potential.
Art. No. 841304
GTIN CU 07610121411543
GTIN TU 07610121952145
Product content
Product composition
Ingredients: Rice flour, yeast extract, potato starch, tomato powder, iodized salt, sea salt, beef meat extract, sugar, maltodextrin, thickener (guar gum), dried glucose syrup, spices (paprika, pepper, laurel, rosemary, clove), olive oil, natural flavour, dehydrated beetroot juice, red wine extract.
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Completely free from gluten-containing ingredients
Completely free from lactose-containing ingredients
Free from preservatives
Free from ingredients with allergenic potential
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’240 kJ / 293 kcal |
| Fat | ~ 1.5000 g |
| of which saturates | 0.5000 g |
| Carbohydrates | ~ 53.0000 g |
| of which sugars | ~ 8.0000 g |
| Protein | ~ 15.0000 g |
| Salt | ~ 16.0000 g |
| Fibre | ~ 3.2000 g |
Product group
Sauces
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
with olive oil
-
gluten-free
- lactose free
Further information
Dosage
50g/L
Yield
20L
How to use
As a base jus lié. For all dishes with brown sauce. To enhance and season all fresh sauces.
Preparation
1. Dissolve required amount of product in hot water (70°C). 2. Stir well with a whisk and simmer for 2 - 3 minutes.
CU packaging
Can
Logistics data
| Number of CU per TU | 6 |
| Energy | ~ 1’240 kJ / 293 kcal |
| Net weight TU in kg | 6 |
| Gross weight TU in kg | 7.05 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 378 x 258 x 196 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 36 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place!
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.