Hunter's Style Sauce 900 g
Cuisine Pro
6 cans à 900G per carton
Cuisine Pro - reliably efficient. Brownish well-seasoned sauce enriched with dehydrated mushrooms and herbs garnish for a tasty hunter's Style sauce.
Art. No. 840114
GTIN CU 07610121411017
GTIN TU 07610121939696
Product content
Product composition
Ingredients: Maltodextrin, potato starch, iodized salt, WHEAT flour, yeast extract, sugar, dehydrated champignons 6.0%, tomato powder 3.0%, flavour (contains CELERY), beef meat extract, rapeseed oil, dehydrated BARLEY MALT extract, hydrolysed vegetable protein (corn), dehydrated parsley, acid (citric acid), white wine extract.
May contain traces of
rye,
spelt,
khorasan wheat,
oat.
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’390 kJ / 327 kcal |
| Fat | ~ 2.0000 g |
| of which saturates | 0.5000 g |
| Carbohydrates | ~ 64.0000 g |
| of which sugars | ~ 11.0000 g |
| Protein | ~ 12.0000 g |
| Salt | ~ 13.0000 g |
| Fibre | ~ 2.7000 g |
Product group
Sauces
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
- with CH rapeseed oil
Further information
Dosage
120g/L
Yield
~7L
How to use
Versatile use for all sorts of meat and pasta dishes.
Preparation
1. Blend required amount of product into warm water (50°C) whilst stirring well with a whisk. 2. Bring to boil and simmer for 7 minutes, stirring occasionally.
CU packaging
Can
Logistics data
| Number of CU per TU | 6 |
| Energy | ~ 1’390 kJ / 327 kcal |
| Net weight TU in kg | 5.4 |
| Gross weight TU in kg | 6.05 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 378 x 258 x 196 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 36 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.