Yellow Pea Soup 1 kg
Cuisine Pro
12 boxes of 1kg per case
Cuisine Pro - reliably efficient. Hearty cream soup with whole yellow peas, enriched with vegetables garnish.
Art. No. 839704
GTIN CU 07610121311201
GTIN TU 07610121938002
Product content
Product composition
Ingredients: Dehydrated yellow peas 65%, maltodextrin, skimmed MILK powder, iodized salt (salt, potassium iodide), dehydrated carrots, dehydrated leek 2,0%, dehydrated potatoes 2.0%, hydrolysed vegetable protein (maize), rapeseed oil, pork fat, meat based product 1.0% (dehydrated ham (pork meat, curing salt (salt, preservative (E 250))), palm oil, glucose, antioxidant (alpha-tocopherol, fatty acid esters of ascorbic acid), stabilizer (diphosphates)), dehydrated onions 1.0%, yeast extract, thickener (guar gum), spices, natural pepper flavour, colour (beta-carotene).
May contain traces of
celery,
soybeans,
eggs,
fish,
mustard,
crustaceans,
rye,
spelt,
oat,
khorasan wheat,
barley,
wheat.
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’104 kJ / 262 kcal |
| Fat | ~ 3.6000 g |
| of which saturates | ~ 1.0000 g |
| Carbohydrates | ~ 36.0000 g |
| of which sugars | ~ 9.3000 g |
| Protein | ~ 15.0000 g |
| Salt | ~ 6.3000 g |
| Fibre | ~ 13.0000 g |
Product group
Soups
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
with CH rapeseed oil
- with palm oil
Further information
Dosage
140g/L
Yield
7L
How to use
Serve as appetizer or main course.
Preparation
1. Blend required amount of product into warm water (50°C), stirring well with a whisk. 2. Bring to boil and simmer for 15 minutes, stirring occasionally. Important: When using partial quantities only, blend well before use.
CU packaging
Folding box
Logistics data
| Number of CU per TU | 12 |
| Energy | ~ 1’104 kJ / 262 kcal |
| Net weight TU in kg | 12 |
| Gross weight TU in kg | 13.51 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 414 x 349 x 204 |
| Number of layers per pallet | 3 |
| Number of TU per palett | 18 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.