Barley Soup 750 g
Cuisine Pro
12 boxes of 750g per case
Cuisine Pro - reliably efficient. Soup powder for a hearty Swiss style barley soup, with air-dried beef meat and chunky vegetables.
Art. No. 836404
GTIN CU 07610121311386
GTIN TU 07610121938071
Product content
Product composition
Ingredients: BARLEY flakes 42%, rice flour, skimmed MILK powder, modified starch, iodised salt (salt, potassium iodide), dehydrated potatoes 4.0%, dehydrated brown beans 3.0%, dehydrated onions 3.0%, smoked pork meat product 3.0% (pork fat, pork meat (with curing salt consisting of salt and preservative: E 250), stabilizer (polyphosphates), spices, acids (ascorbic acid)), maltodextrin, dehydrated carrots 2.5%, hydrolysed vegetable protein (maize), yeast extract, salt, dehydrated leek 0.6%, thickener (guar gum), rapeseed oil, pork fat, flavour, spices, dehydrated chive.
May contain traces of
celery,
mustard,
soybeans,
eggs,
fish,
crustaceans,
rye,
wheat,
oat,
khorasan wheat,
spelt.
Shelf life from production
450 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’458 kJ / 345 kcal |
| Fat | ~ 4.5000 g |
| of which saturates | ~ 1.4000 g |
| Carbohydrates | ~ 60.0000 g |
| of which sugars | ~ 8.2000 g |
| Protein | ~ 13.0000 g |
| Salt | ~ 6.5000 g |
| Fibre | ~ 6.3000 g |
Product group
Soups
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
- with CH rapeseed oil
Further information
Dosage
135g/L
Yield
~6L
How to use
Serve as appetizer or main course.
Preparation
1. Blend required amount of product into warm water (50°C), stirring well with a whisk. 2. Bring to boil and simmer for 10 minutes, stirring occasionally. 3. Add cream. Important: When using partial quantities only, blend well before use.
CU packaging
Folding box
Logistics data
| Number of CU per TU | 12 |
| Energy | ~ 1’458 kJ / 345 kcal |
| Net weight TU in kg | 9 |
| Gross weight TU in kg | 10.51 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 414 x 349 x 204 |
| Number of layers per pallet | 3 |
| Number of TU per palett | 18 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a dry, cool place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.