Spring Vegetable Soup 750 g
Cuisine Pro
12 boxes of 750g per case
Cuisine Pro - reliably efficient. Powder for a light, clear soup garnished with pasta and finely sliced vegetables.
Art. No. 833504
GTIN CU 07610121310907
GTIN TU 07610121937814
Product content
Product composition
Ingredients: EGG pasta 44% (durum WHEAT semolina, EGG), dehydrated vegetables 14% (carrots, onions, green peas, leek, cauliflower, CELERY, tomatoes, savoy cabbage), iodized salt, maltodextrin, fructose, potato starch, hydrolysed vegetable protein (corn), yeast extract, rapeseed oil, spices, flavours.
May contain traces of
spelt,
oat,
barley,
rye,
khorasan wheat.
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’380 kJ / 325 kcal |
| Fat | ~ 3.0000 g |
| of which saturates | 0.5000 g |
| Carbohydrates | ~ 60.0000 g |
| of which sugars | ~ 12.0000 g |
| Protein | ~ 12.0000 g |
| Salt | ~ 13.0000 g |
| Fibre | ~ 4.9000 g |
Product group
Soups
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
with CH rapeseed oil
- vegetarian
Further information
Dosage
60g/L
Yield
~12L
How to use
Serve as appetizer or main course.
Preparation
1. Blend required amount of product into warm water (50°C), stirring well with a whisk. 2. Bring to boil and simmer for 10 minutes, stirring occasionally. Important: When using partial quantities only, blend well before use.
CU packaging
Folding box
Logistics data
| Number of CU per TU | 12 |
| Energy | ~ 1’380 kJ / 325 kcal |
| Net weight TU in kg | 9 |
| Gross weight TU in kg | 10.51 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 414 x 349 x 204 |
| Number of layers per pallet | 3 |
| Number of TU per palett | 18 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.