Chicken Soup 1 kg
Cuisine Pro
12 boxes of 1kg per case
Cuisine Pro - reliably efficient. Creamy bound soup with the typical chicken flavor, enriched with dehydrated chicken meat.
Art. No. 833204
GTIN CU 07610121310921
GTIN TU 07610121932994
Product content
Product composition
Ingredients: Maltodextrin, rice flour, corn starch, iodized salt (salt, potassium iodide), chicken fat and dehydrated chicken meat 5.7%, flavours, yeast extract, salt, thickener (guar gum), dehydrated onions 0.8%, spices, dehydrated garlic 0.2%.
May contain traces of
celery,
mustard,
soybeans,
eggs,
fish,
milk,
crustaceans,
rye,
oat,
barley,
khorasan wheat,
spelt,
wheat.
Shelf life from production
540 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Free from ingredients with allergenic potential
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’446 kJ / 342 kcal |
| Fat | ~ 3.9000 g |
| of which saturates | ~ 1.2000 g |
| Carbohydrates | ~ 68.0000 g |
| of which sugars | ~ 4.2000 g |
| Protein | ~ 7.6000 g |
| Salt | ~ 11.5000 g |
| Fibre | ~ 2.1000 g |
Product group
Soups
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
- can be regenerated
Further information
Dosage
75g/L
Yield
13L
How to use
Serve as appetizer or main course.
Preparation
1. Blend required amount of product into warm water (50°C), stirring well with a whisk. 2. Bring to boil and simmer for 5 minutes, stirring occasionally.
CU packaging
Folding box
Logistics data
| Number of CU per TU | 12 |
| Energy | ~ 1’446 kJ / 342 kcal |
| Net weight TU in kg | 12 |
| Gross weight TU in kg | 13.51 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 414 x 349 x 204 |
| Number of layers per pallet | 3 |
| Number of TU per palett | 18 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.