EC Saffron cream 800 g
Edition Culinaire
6 cans à 800G per carton
Edition Culinaire - authentically sophisticated. The sublime saffron is designed to harmonise and ease this cream, can be used as a gourmet soup as well as a sauce, for exemple for fish dishes.
Art. No. 832514
GTIN CU 07610121311911
GTIN TU 07610121949459
Product content
Product composition
Ingredients: WHEY powder, rice flour, modified starch, maltodextrin, iodized salt (salt, potassium iodide), yeast extract, dehydrated onions 2.0%, rapeseed oil, white wine extract, spices, sugar, saffron 0.2%, lemon juice powder, natural flavour.
May contain traces of
spelt,
khorasan wheat,
wheat,
rye,
oat,
barley.
Shelf life from production
540 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’390 kJ / 327 kcal |
| Fat | ~ 1.5000 g |
| of which saturates | 0.5000 g |
| Carbohydrates | ~ 69.0000 g |
| of which sugars | ~ 24.0000 g |
| Protein | ~ 9.0000 g |
| Salt | ~ 11.0000 g |
| Fibre | ~ 0.7000 g |
Product group
Soups
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
with CH rapeseed oil
- vegetarian
Further information
Dosage
80g/L
Yield
10L
How to use
Serve as appetizer or main course.
Preparation
Blend required amount of powder into warm water (50°C), stirring well with a whisk. Bring to boil and simmer for 5 minutes, stirring occasionally. For a finishing touch, add cream
CU packaging
Can
Logistics data
| Number of CU per TU | 6 |
| Energy | ~ 1’390 kJ / 327 kcal |
| Net weight TU in kg | 4.8 |
| Gross weight TU in kg | 5.82 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 378 x 258 x 196 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 36 |
Storage
Keep closed in a cool, dry place!
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.