Toasted Flour Soup 1 kg
Cuisine Pro
12 boxes of 1kg per case
Cuisine Pro - reliably efficient. Brownish powder for a typical Swiss soup with toasted flour Basel style
Art. No. 832004
GTIN CU 07610121310877
GTIN TU 07610121932987
Product content
Product composition
Ingredients: toasted WHEAT flour 77%, hydrolysed vegetable protein (corn), iodized salt, dehydrated onions 3.1%, yeast extract, spices, dehydrated BARLEY MALT extract, rapeseed oil, thickener (guar gum), dried glucose syrup, dehydrated beetroot juice, red wine extract, natural flavour.
May contain traces of
oat,
khorasan wheat,
spelt,
rye.
Shelf life from production
450 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’420 kJ / 335 kcal |
| Fat | ~ 2.5000 g |
| of which saturates | 0.5000 g |
| Carbohydrates | ~ 60.0000 g |
| of which sugars | ~ 2.5000 g |
| Protein | ~ 15.0000 g |
| Salt | ~ 8.3000 g |
| Fibre | ~ 5.5000 g |
Product group
Soups
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
with CH rapeseed oil
- vegan
Further information
Dosage
90g/L
Yield
11L
How to use
Serve as appetizer or main course.
Preparation
1. Blend required amount of product into warm water (50°C), stirring well with a whisk. 2. Bring to boil and simmer for 5 minutes, stirring occasionally.
CU packaging
Folding box
Logistics data
| Number of CU per TU | 12 |
| Energy | ~ 1’420 kJ / 335 kcal |
| Net weight TU in kg | 12 |
| Gross weight TU in kg | 13.51 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 414 x 349 x 204 |
| Number of layers per pallet | 3 |
| Number of TU per palett | 18 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.