Minestrone 760 g
Cuisine Pro
12 boxes of 750g per case
Cuisine Pro - reliably efficient. A classical soup, slightly tomatic with a rich vegetable and pasta garnish.
Art. No. 831414
GTIN CU 07610121311645
GTIN TU 07610121945277
Product content
Product composition
Ingredients: Pasta 23% (durum WHEAT semolina, EGG), potato starch, maltodextrin, dehydrated tomatoes 9.5%, dehydrated brown beans 8.0%, yeast extract, iodized salt (salt, potassium iodide), dehydrated potatoes 4.0%, dehydrated carrots 3.5%, salt, dehydrated green beans 2.5%, dehydrated CELERY 1.5%, dehydrated leek 1.5%, dehydrated savoy cabbage 1.5%, dehydrated green peas 1.5%, dehydrated onions, sugar, flavours (contains: WHEAT), hydrolysed vegetable protein (corn), dehydrated garlic, rapeseed oil, dehydrated herbs, colour (paprika extract), sunflower oil.
May contain traces of
fish,
milk,
mustard,
soybeans,
crustaceans,
spelt,
oat,
khorasan wheat,
rye,
barley.
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’345 kJ / 318 kcal |
| Fat | ~ 2.1000 g |
| of which saturates | ~ 0.4000 g |
| Carbohydrates | ~ 58.0000 g |
| of which sugars | ~ 11.0000 g |
| Protein | ~ 13.0000 g |
| Salt | ~ 8.5000 g |
| Fibre | ~ 7.4000 g |
Product group
Soups
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
with CH rapeseed oil
- vegetarian
Further information
Dosage
95g/L
Yield
8L
How to use
Serve as appetizer or main course.
Preparation
1. Blend required amount of product into warm water (50°C), stirring well with a whisk. 2. Bring to boil and simmer for 10 minutes, stirring occasionally. Important: When using partial quantities only, blend well before use.
CU packaging
Folding box
Logistics data
| Number of CU per TU | 12 |
| Energy | ~ 1’345 kJ / 318 kcal |
| Net weight TU in kg | 9.12 |
| Gross weight TU in kg | 10.63 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 414 x 349 x 204 |
| Number of layers per pallet | 3 |
| Number of TU per palett | 18 |
Storage
Keep packaging tighty closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.