Green Pea Soup 1 kg
Cuisine Pro
12 boxes of 1kg per case
Cuisine Pro - reliably efficient. Creamy bound soup enriched with tasty bacon garnish.
Art. No. 831004
GTIN CU 07610121311348
GTIN TU 07610121937708
Product content
Product composition
Ingredients: Green pea flour 70%, iodized salt (salt, potassium iodide), maltodextrin, yeast extract, pork fat, hydrolysed vegetable protein (SOY), salt, dehydrated spinach, thickener (guar gum), rapeseed oil, flavour, meat based product 0.6% (dehydrated ham (pork meat, curing salt (salt, preservative (E 250))), palm oil, glucose, antioxidant (fatty acid esters of ascorbic acid, alpha-tocopherol), stabilizer (diphosphates)), smoked pork meat product (pork fat, pork meat (with curing salt consisting of salt and preservative: E 250), spices, acids (ascorbic acid), stabilizer (polyphosphates)), turmeric.
May contain traces of
eggs,
fish,
mustard,
celery,
crustaceans,
khorasan wheat,
barley,
rye,
wheat,
spelt,
oat.
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’393 kJ / 331 kcal |
| Fat | ~ 5.9000 g |
| of which saturates | ~ 1.8000 g |
| Carbohydrates | ~ 45.0000 g |
| of which sugars | ~ 2.7000 g |
| Protein | ~ 20.0000 g |
| Salt | ~ 12.0000 g |
| Fibre | ~ 8.7000 g |
Product group
Soups
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
with CH rapeseed oil
- with palm oil
Further information
Dosage
75g/L
Yield
~13L
How to use
Serve as appetizer or main course.
Preparation
1. Blend required amount of product into warm water (50°C), stirring well with a whisk. 2. Bring to boil and simmer for 7 minutes, stirring occasionally. Important: When using partial quantities only, blend well before use.
CU packaging
Folding box
Logistics data
| Number of CU per TU | 12 |
| Energy | ~ 1’393 kJ / 331 kcal |
| Net weight TU in kg | 12 |
| Gross weight TU in kg | 13.51 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 414 x 349 x 204 |
| Number of layers per pallet | 3 |
| Number of TU per palett | 18 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.