White Mushroom soup 750 g
Cuisine Pro
12 boxes of 750g per case
Cuisine Pro - reliably efficient. Creamy bound soup enriched with mushroom chunks.
Art. No. 830114
GTIN CU 07610121312116
GTIN TU 07610121953241
Product content
Product composition
Ingredients: Rice flour, maltodextrin, dehydrated champignons 13%, WHEY powder, modified starch, iodized salt, dehydrated onions, flavours, yeast extract, rapeseed oil, thickener (guar gum), dehydrated garlic.
May contain traces of
celery,
crustaceans,
eggs,
fish,
mustard,
soybeans,
barley,
spelt,
oat,
khorasan wheat,
rye,
wheat.
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’325 kJ / 313 kcal |
| Fat | ~ 1.7000 g |
| of which saturates | 0.3000 g |
| Carbohydrates | ~ 63.0000 g |
| of which sugars | ~ 13.0000 g |
| Protein | ~ 9.1000 g |
| Salt | ~ 11.8000 g |
| Fibre | ~ 4.5000 g |
Product group
Soups
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
with CH rapeseed oil
- vegetarian
Further information
Dosage
75g/L
Yield
10L
How to use
Serve as appetizer or main course.
Preparation
1. Blend required amount of product into warm water (50°C), stirring well with a whisk. 2. Bring to boil and simmer for 7 minutes, stirring occasionally. 3. Add cream
CU packaging
Folding box
Logistics data
| Number of CU per TU | 12 |
| Energy | ~ 1’325 kJ / 313 kcal |
| Net weight TU in kg | 9 |
| Gross weight TU in kg | 10.51 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 414 x 349 x 204 |
| Number of layers per pallet | 3 |
| Number of TU per palett | 18 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.