Cress soup 900 g
Cuisine Pro
12 boxes of 900g per case
Cuisine Pro - reliably efficient. Lightly bound soup with visible cress.
Art. No. 830003
GTIN CU 07610121312253
GTIN TU 07610121958963
Product content
Product composition
Ingredients: Dried vegetables 25% (potatoes, leek, spinach, onions, garlic), maltodextrin, potato starch, iodized salt, sunflower oil, rice flour, yeast extract, dehydrated cress 1.6%, rapeseed oil, thickeners (carob bean gum, guar gum), MILK PROTEIN, flavours, acid (citric acid), white wine extract, ground MUSTARD SEEDS.
May contain traces of
spelt,
rye,
khorasan wheat,
wheat,
oat,
barley.
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’580 kJ / 376 kcal |
| Fat | ~ 12.0000 g |
| of which saturates | ~ 1.0000 g |
| Carbohydrates | ~ 55.0000 g |
| of which sugars | ~ 7.0000 g |
| Protein | ~ 9.0000 g |
| Salt | ~ 11.0000 g |
| Fibre | ~ 4.2000 g |
Product group
Soups
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
with CH rapeseed oil
-
with sunflower oil
- vegetarian
Further information
Dosage
80g/L
Yield
~11L
How to use
Serve as appetizer or main course.
Preparation
1. Blend required amount of product into warm water (50°C), stirring well with a whisk. 2. Bring to boil and simmer for 5 minutes, stirring occasionally.
CU packaging
Folding box
Logistics data
| Number of CU per TU | 12 |
| Energy | ~ 1’580 kJ / 376 kcal |
| Net weight TU in kg | 10.8 |
| Gross weight TU in kg | 12.31 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 414 x 349 x 204 |
| Number of layers per pallet | 3 |
| Number of TU per palett | 18 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.