Bouillon Chicken-Style LVK VGN 5kg
Cuisine Pro
2 bags of 5kg per carton
Cuisine Pro – proven efficiency. The chicken-style bouillon combines a rich flavour with delicate roasted aromas – completely free from animal-based ingredients. A true all-rounder for soups, stews, sauces or as a powdered seasoning. Gluten- and lactose-free, it provides full-bodied seasoning and perfect balance. It gives every dish depth of flavour and makes lasting enjoyment uncomplicated. For full enjoyment with character!
Art. No. 829818
GTIN CU 07610121211563
GTIN TU 07610121962472
Certified labels
- V-LABEL VEGAN
Product content
Product composition
Ingredients: Iodized salt (salt, potassium iodide), sugar, maltodextrin, flavour, yeast extract, rapeseed oil, acid (citric acid), turmeric,
thyme.
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Completely free from gluten-containing ingredients
Completely free from lactose-containing ingredients
Free from preservatives
Free from ingredients with allergenic potential
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 137 kcal / 580 kJ |
| Fat | ~ 1.5000 g |
| of which saturates | ~ 0.2000 g |
| Carbohydrates | ~ 24.0000 g |
| of which sugars | ~ 14.0000 g |
| Protein | ~ 6.1000 g |
| Salt | ~ 63.8000 g |
| Fibre | 0.5000 g |
Product group
Bouillon / Stock
Nutrition information
-
LVK (Nutrition balanced and light)
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
vegan
-
gluten-free
- lactose free
Further information
Dosage
15g/L
Yield
333L
How to use
This bouillon has a light colour and can be used not only in the classic way as a clear soup with garnish but also in hot dishes. For cooking rice, pasta, soups, sauces, curry dishes, Italian specialities, etc. Also ideal as a vegan seasoning powder.
Preparation
Dissolve the required mass in hot water and stir.
CU packaging
Bag
Logistics data
| Number of CU per TU | 2 |
| Energy | ~ 137 kcal / 580 kJ |
| Net weight TU in kg | 10 |
| Gross weight TU in kg | 10.41 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 292 x 190 x 320 |
| Number of layers per pallet | 5 |
| Number of TU per palett | 80 |
Storage
Keep the package well closed. Store in a cool and dry place!
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.