Vegetable stock LVK CLE 5kg
Cuisine Pro
2 bags of 5kg per carton
Cuisine Pro - reliably efficient. Haco top quality. Pure vegetable stock with a rounded vegetable bouquet and natural colour.
Art. No. 829817
GTIN CU 07610121211549
GTIN TU 07610121961826
Product content
Product composition
Ingredients: iodized salt, maltodextrin, yeast extract, seasoning (corn), sugar, natural flavor, dried vegetables 1.5% (parsnips, carrots), canola oil, curry 0.4%, acidifier (citric acid).
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Completely free from gluten-containing ingredients
Completely free from lactose-containing ingredients
Free from preservatives
Free from ingredients with allergenic potential
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 166 kcal / 702 kJ |
| Fat | ~ 1.2000 g |
| of which saturates | ~ 0.1000 g |
| Carbohydrates | ~ 27.0000 g |
| of which sugars | ~ 5.8000 g |
| Protein | ~ 11.0000 g |
| Salt | ~ 56.0000 g |
| Fibre | ~ 0.9000 g |
Product group
Bouillon / Stock
Nutrition information
-
LVK (Nutrition balanced and light)
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
vegan
-
gluten-free
- lactose free
Further information
Dosage
15g/L
Yield
333L
How to use
The same application possibilities as for a normal bouillon. As a tasty vegetable bouillon with ingredients such as: Any chopped vegetables, rice, herbs, soup pasta, pancakes, baked peas, etc.
Preparation
Dissolve the required mass in hot water and stir.
CU packaging
Bag
Logistics data
| Number of CU per TU | 2 |
| Energy | ~ 166 kcal / 702 kJ |
| Net weight TU in kg | 10 |
| Gross weight TU in kg | 10.41 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 292 x 190 x 320 |
| Number of layers per pallet | 5 |
| Number of TU per palett | 80 |
Storage
Keep the package well closed. Store in a cool and dry place!
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.