Consommé classique 1.1 kg
Cuisine Pro
6 cans à 1.1kg per carton
Cuisine Pro - reliably efficient. Clear, fat-free consommé with an intensive taste and color, ready to serve.
Art. No. 824804
GTIN CU 07610121211426
GTIN TU 07610121957300
Product content
Product composition
Ingredients: Iodized salt (salt, potassium iodide), flavour enhancers (monosodium glutamate, E 635), hydrolysed vegetable protein (SOYBEAN), beef meat extract 8.5%, fructose, colour (E150d), yeast extract, spices.
May contain traces of
khorasan wheat,
spelt,
wheat,
barley,
oat,
rye.
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 540 kJ / 128 kcal |
| Carbohydrates | ~ 13.0000 g |
| of which sugars | ~ 3.5000 g |
| Protein | ~ 19.0000 g |
| Salt | ~ 73.0000 g |
| Fibre | ~ 1.1000 g |
Product group
Bouillon / Stock
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
- can be regenerated
Further information
Dosage
20g/L
Yield
55L
How to use
A light starter for a banquet or festive meal, as soup-of -the-day. To season and strengthen home-made consommés.
Preparation
Dissolve required amount of powder in boiling water.
CU packaging
Can
Logistics data
| Number of CU per TU | 6 |
| Energy | ~ 540 kJ / 128 kcal |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 378 x 258 x 196 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 36 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.