Chicken bouillon granulated 5 kg
Cuisine Pro
pail 5 kg
Cuisine Pro - reliably efficient. Fast soluble and spreadable chicken bouillon with intense roasted chicken aroma, strong taste and color, without herb garnish.
Art. No. 824124
GTIN CU 07610121210726
Product content
Product composition
Ingredients: Iodized salt (salt, potassium iodide), fl avour enhancer (monosodium glutamate, disodium 5'-ribonucleotides), maltodextrin, fl avours (contains: EGG, CELERY), chicken meat and chicken fat 3.0%, yeast extract, sugar, rapeseed oil, spices, anticaking agent (silicium dioxide), onions.
May contain traces of
fish,
milk,
mustard,
soybeans,
crustaceans,
spelt,
barley,
khorasan wheat,
rye,
wheat,
oat.
Shelf life from production
540 Days
Quality and transparency
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 740 kJ / 175 kcal |
| Fat | ~ 2.9000 g |
| of which saturates | ~ 0.6000 g |
| Carbohydrates | ~ 23.0000 g |
| of which sugars | ~ 3.3000 g |
| Protein | ~ 14.0000 g |
| Salt | ~ 57.3000 g |
| Fibre | 0.5000 g |
Product group
Bouillon / Stock
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
- with CH rapeseed oil
Further information
Dosage
20g/L
Yield
250L
How to use
As a base for home-made chicken soups and sauces, rice and special dishes. Besides the classical use as clear soup with garnishes this clear chicken bouillon can be used for warm meals like rice, pasta, soups, sauces, curry dishes and italian specialities.
Preparation
Dissolve required amount of paste in boiling water and stir.
CU packaging
Pail
Logistics data
| Number of CU per TU | 1 |
| Energy | ~ 740 kJ / 175 kcal |
| Net weight TU in kg | 5 |
| Gross weight TU in kg | 5.27 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 227 x 227 x 195 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 60 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.