Vegetable Bouillon Chef 2x5 kg
Cuisine Pro
2 pouches of 5kg per case
Cuisine Pro - reliably efficient. Haco top quality. 100% vegan, bouillon with a natural color and well-rounded bouquet of vegetables. Fast soluble, granulated product.
Art. No. 823234
GTIN CU 07610121211174
GTIN TU 07610121947660
Product content
Product composition
Ingredients: Iodized salt, flavour enhancers (monosodium glutamate, E 635), maltodextrin, sugar, hydrolysed vegetable protein (SOYBEAN), dehydrated vegetables 3.0%(leek, carrots, CELERY, onions), yeast extract, flavours (contains: CELERY), dried SOY SAUCE (SOYBEANS, salt), spice.
May contain traces of
rye,
oat,
khorasan wheat,
wheat,
barley,
spelt.
Shelf life from production
540 Days
Quality and transparency
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 760 kJ / 179 kcal |
| Fat | 0.5000 g |
| of which saturates | 0.5000 g |
| Carbohydrates | ~ 30.0000 g |
| of which sugars | ~ 14.0000 g |
| Protein | ~ 13.0000 g |
| Salt | ~ 48.0000 g |
| Fibre | ~ 1.1000 g |
Product group
Bouillon / Stock
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
- vegan
Further information
Dosage
20g/L
Yield
500L
How to use
As a clear soup with garnishes according to taste. To enhance the flavour of home-made vegetable soups and sauces.
Preparation
Dissolve required amount of product in boiling water and stir.
CU packaging
Carton
Logistics data
| Number of CU per TU | 1 |
| Energy | ~ 760 kJ / 179 kcal |
| Net weight TU in kg | 10 |
| Gross weight TU in kg | 10.34 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 292 x 190 x 320 |
| Number of layers per pallet | 5 |
| Number of TU per palett | 80 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.