Vegetable stock supérieure 1 kg
Cuisine Pro
6 cans à 1kg per carton
Cuisine Pro - reliably efficient. 100% vegan, bouillon with a natural color and well-rounded bouquet of vegetables.
Art. No. 823184
GTIN CU 07610121211440
GTIN TU 07610121958307
Product content
Product composition
Ingredients: Iodized salt, yeast extract, dried glucose syrup, sugar, maltodextrin, dehydrated vegetables 3.6% (carrots, leek, onions, parsnip), rapeseed oil, spices, flavours.
May contain traces of
oat,
khorasan wheat,
barley,
rye,
spelt,
wheat.
Shelf life from production
540 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Free from ingredients with allergenic potential
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 900 kJ / 212 kcal |
| Fat | ~ 1.5000 g |
| of which saturates | 0.5000 g |
| Carbohydrates | ~ 39.0000 g |
| of which sugars | ~ 18.0000 g |
| Protein | ~ 10.0000 g |
| Salt | ~ 44.0000 g |
| Fibre | ~ 1.4000 g |
Product group
Bouillon / Stock
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
with CH rapeseed oil
- vegan
Further information
Dosage
20g/L
Yield
50L
How to use
As a clear soup with garnishes according to taste. To enhance the flavour of home-made vegetable soups and sauces.
Preparation
Dissolve required amount of product in boiling water and stir.
CU packaging
Can
Logistics data
| Number of CU per TU | 6 |
| Energy | ~ 900 kJ / 212 kcal |
| Net weight TU in kg | 6 |
| Gross weight TU in kg | 7.02 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 378 x 258 x 196 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 36 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.