Chicken Bouillon Chef 6 kg
Cuisine Pro
bucket of 6 kg
Cuisine Pro - reliably efficient. Haco top quality. Classic chicken bouillon, strongly seasoned, without herb garnish.
Art. No. 822044
GTIN CU 07610121210740
Product content
Product composition
Ingredients: odized salt, flavour enhancers (monosodium glutamate, disodium inosinate, disodium guanylate), beef fat (with antioxidant: E 320), yeast extract, dehydrated chicken meat and chicken fat (origin EU) 7.5%, flavour (contains CELERY and EGG), spices, dehydrated onions.
Shelf life from production
540 Days
Quality and transparency
Free from colouring additives
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Paste / pasty
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’280 kJ / 308 kcal |
| Fat | ~ 23.0000 g |
| of which saturates | ~ 10.0000 g |
| Carbohydrates | ~ 10.0000 g |
| of which sugars | 9.0000 g |
| Protein | ~ 16.0000 g |
| Salt | ~ 51.0000 g |
| Fibre | 0.5000 g |
Product group
Bouillon / Stock
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
- can be regenerated
Further information
Dosage
20g/L
Yield
300L
How to use
As a base for home-made chicken soups and sauces, rice and special dishes. Besides the classical use as clear soup with garnishes this clear chicken bouillon can be used for warm meals like rice, pasta, soups, sauces, curry dishes and italian specialities.
Preparation
Dissolve required amount of product in boiling water and stir.
CU packaging
Pail
Logistics data
| Number of CU per TU | 1 |
| Energy | ~ 1’280 kJ / 308 kcal |
| Net weight TU in kg | 6 |
| Gross weight TU in kg | 6.23 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 227 x 227 x 195 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 60 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.