Aspic Jelly light 2x5 kg
Cuisine Pro
2 bag of 5kg per case
Cuisine Pro - reliably efficient. Light yellow dehydrated granules for a light, transparent, savory aspic.
Art. No. 821678
GTIN CU 07610121211389
GTIN TU 07610121954217
Product content
Product composition
Ingredients: Gelatine 53%, iodized salt, dried glucose syrup, hydrolysed vegetable protein (SOYBEAN), acid (citric acid), yeast extract, flavours, CELERY seeds.
May contain traces of
rye,
spelt,
wheat,
barley,
khorasan wheat,
oat.
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’140 kJ / 268 kcal |
| Carbohydrates | ~ 13.0000 g |
| of which sugars | ~ 8.0000 g |
| Protein | ~ 54.0000 g |
| Salt | ~ 26.0000 g |
| Fibre | ~ 0.5000 g |
Product group
Bouillon / Stock
Nutrition information
-
fat free
- palm fat/palm oil free
Further information
How to use
To prepare mousses with ham, poultry or game. To jelly cold fish dishes, lobster, crabs, scallops and shrimps. To garnish canapés with fish, eggs, asparagus, veal, chicken. For aspics and ham rolls in aspic. For Aspic Mayonnaise: Firm mayonnaise and jelly are used in equal parts. The jelly is blended with the mayonnaise after it has begun to absorb liquid.
Preparation
Boil water and let cool down to 80°C. Add product stirring well with a whisk until the powder is completely dissolved.
CU packaging
Carton
Logistics data
| Number of CU per TU | 1 |
| Energy | ~ 1’140 kJ / 268 kcal |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 292 x 190 x 320 |
| Number of layers per pallet | 5 |
| Number of TU per palett | 80 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.