Seasoning powder for meat 1.2KG
Cuisine Pro
6 cans à 1.2kg per carton
Cuisine Pro - proven efficiency. Seasoning mix for all meat dishes, with harmoniously matched spices and herbs (mustard seeds, nutmeg, coriander, curry, pepper, oregano, tarragon, parsley, ginger, rosemary, bay leaf).
Art. No. 817934
GTIN CU 07610121110156
GTIN TU 07610121933144
Product content
Product composition
Ingredients: Iodized salt, flavour enhancer (monosodium glutamate), spices 8.6% (MUSTARD SEEDS, coriander, curry, nutmeg, white pepper, oregano, tarragon, parsley, ginger, cayenne pepper, laurel, rosemary), maltodextrin, palm fat, dehydrated onions, dehydrated garlic, anticaking agent (E 551), DRIED SOY SAUCE (SOYBEANS, salt), acid (citric acid), colour (paprika-extract), natural flavour, sunflower oil.
May contain traces of
spelt,
oat,
barley,
wheat,
rye,
khorasan wheat.
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 710 kJ / 170 kcal |
| Fat | ~ 5.0000 g |
| of which saturates | ~ 2.5000 g |
| Carbohydrates | ~ 18.0000 g |
| of which sugars | ~ 3.5000 g |
| Protein | ~ 12.0000 g |
| Salt | ~ 62.0000 g |
| Fibre | ~ 0.7000 g |
Product group
Seasoning / Condiments
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
with palm fat
- vegan
Further information
How to use
For all kinds of pan-fried, sauted, braised or steamed meat dishes and grilled meats.
Preparation
For all kinds of pan-fried, sauted, braised or steamed meat dishes an d grilled meats.
CU packaging
Can
Logistics data
| Number of CU per TU | 6 |
| Energy | ~ 710 kJ / 170 kcal |
| Net weight TU in kg | 7.2 |
| Gross weight TU in kg | 8.22 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 378 x 258 x 196 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 36 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place!
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.