CS Seasoning for meat/poultry 1kg
Cuisine Santé
6 cans à 1kg per carton
Cuisine Santé - naturally enjoyable. Reddish seasoning with sea salt, olive oil, spices and herbs. Perfect for marinade - no dehumidification of meat. All Cuisine Santé products are 100 % natural and guaranteed to be gluten-free and lactose-free. Moreover, the recipes do not contain any ingredients with allergenic potential.
Art. No. 817704
GTIN CU 07610121110545
GTIN TU 07610121948230
Product content
Product composition
Ingredients: Sea salt, dehydrated yeast, spices 7.5% (paprika, pepper, ginger, turmeric, cumin, fenugreek seeds, cayenne pepper), dehydrated parsnip, yeast extract, olive oil, dehydrated herbs 2.0% (parsley, tarragon, oregano, coriander, rosemary, dill, lovage).
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Completely free from gluten-containing ingredients
Completely free from lactose-containing ingredients
Free from preservatives
Free from ingredients with allergenic potential
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 835 kJ / 199 kcal |
| Fat | ~ 4.0000 g |
| of which saturates | ~ 0.6000 g |
| Carbohydrates | ~ 17.0000 g |
| of which sugars | ~ 2.1000 g |
| Protein | ~ 19.0000 g |
| Salt | ~ 52.3000 g |
| Fibre | ~ 9.4000 g |
Product group
Seasoning / Condiments
Nutrition information
-
with olive oil
-
vegan
-
gluten-free
- lactose free
Further information
How to use
The special seasoning with herbs and spices in perfect harmony for all meat and seasoning meat dishes and poultry.
Preparation
For seasoning meat and poultry dishes.
CU packaging
Can
Logistics data
| Number of CU per TU | 6 |
| Energy | ~ 835 kJ / 199 kcal |
| Net weight TU in kg | 6 |
| Gross weight TU in kg | 7.02 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 378 x 258 x 196 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 36 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place!
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.