Condimat 1.3 kg
Cuisine Pro
6 cans à 1.3kg per carton
Cuisine Pro - reliably efficient. All purpose seasoning powder, with monosodium glutamate. A must in every kitchen.
Art. No. 817534
GTIN CU 07610121110064
GTIN TU 07610121933120
Product content
Product composition
Ingredients: Salt, flavour enhancer (monosodium glutamate), sugar, dehydrated onions, palm fat, yeast extract, anticaking agent (E 551), spice, flavours.
May contain traces of
fish,
milk,
crustaceans,
eggs,
celery,
mustard,
soybeans,
spelt,
oat,
khorasan wheat,
rye,
barley,
wheat.
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Free from ingredients with allergenic potential
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 699 kJ / 166 kcal |
| Fat | ~ 3.8000 g |
| of which saturates | ~ 2.5000 g |
| Carbohydrates | ~ 20.0000 g |
| of which sugars | ~ 13.0000 g |
| Protein | ~ 12.0000 g |
| Salt | ~ 55.5000 g |
| Fibre | ~ 1.6000 g |
Product group
Seasoning / Condiments
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
with palm fat
- vegan
Further information
How to use
Condimat is an all purpose seasoning powder that will improve practically all the dishes you serve: vegetables, salads and salad dressings, rice, pasta, eggs, cottage cheese, meat, poultry, fish, seafood, soups and sauces
Preparation
For seasoning, seasoning soups, sauces, vegetables, salads, meat, fish, egg dishes, etc.
CU packaging
Can
Logistics data
| Number of CU per TU | 6 |
| Energy | ~ 699 kJ / 166 kcal |
| Net weight TU in kg | 7.8 |
| Gross weight TU in kg | 8.82 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 378 x 258 x 196 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 36 |
Storage
Keep can tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.