Seasoning powder for vegetables 1kg
Cuisine Pro
6 cans à 1kg per carton
Cuisine Pro - reliably efficient. Special seasoning powder for vegetables giving cooked vegetables a fine buttery taste and a brilliant shine.
Art. No. 817304
GTIN CU 07610121110125
GTIN TU 07610121940111
Product content
Product composition
Ingredients: Maltodextrin, palm fat, flavour enhancer (monosodium glutamate), iodized salt (salt, potassium iodide), sugar, thickener (guar gum), dehydrated onions, potato starch, dehydrated garlic, spice, natural flavours, MILK solids, CELERY extract.
May contain traces of
khorasan wheat,
rye,
oat,
spelt,
barley,
wheat.
Shelf life from production
360 Days
Quality and transparency
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’710 kJ / 407 kcal |
| Fat | ~ 18.0000 g |
| of which saturates | ~ 12.0000 g |
| Carbohydrates | ~ 51.0000 g |
| of which sugars | ~ 9.0000 g |
| Protein | ~ 9.0000 g |
| Salt | ~ 21.0000 g |
| Fibre | ~ 1.7000 g |
Product group
Seasoning / Condiments
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
with palm fat
- vegetarian
Further information
How to use
For all cooked vegetable dishes where you would like to have a well-rounded seasoning, a brilliant shine and a fine buttery taste.
Preparation
Sprinkle over cooked, drained (unseasoned) vegetables and blend carefully. Glazing: Boil the product in water. Pour the glazing over drained vegetables or brush prepared vegetables ready to be served.
CU packaging
Can
Logistics data
| Number of CU per TU | 6 |
| Energy | ~ 1’710 kJ / 407 kcal |
| Net weight TU in kg | 6 |
| Gross weight TU in kg | 7.02 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 378 x 258 x 196 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 36 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.