CS Seasoning Powder 1KG
Cuisine Santé
6 cans à 1kg per carton
Cuisine Santé - naturally enjoyable. All Cuisine Santé products are 100 % natural and guaranteed to be gluten-free and lactose-free. Moreover, the recipes do not contain any ingredients with allergenic potential.
Art. No. 810704.001
GTIN CU 07610121110651
GTIN TU 07610121960621
Product content
Product composition
Ingredients: Sea salt, maltodextrin, sugar, dehydrated onions, hydrogenated rapeseed oil and rapeseed oil, yeast extract, potato starch, spices (mace, turmeric), lemon powder, natural flavours.
Shelf life from production
540 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Completely free from gluten-containing ingredients
Completely free from lactose-containing ingredients
Free from preservatives
Free from ingredients with allergenic potential
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 780 kJ / 185 kcal |
| Fat | ~ 4.0000 g |
| of which saturates | ~ 2.5000 g |
| Carbohydrates | ~ 34.0000 g |
| of which sugars | ~ 16.0000 g |
| Protein | ~ 2.5000 g |
| Salt | ~ 55.0000 g |
| Fibre | ~ 1.5000 g |
Product group
Seasoning / Condiments
Nutrition information
-
with CH rapeseed oil
-
vegan
-
gluten-free
- lactose free
Further information
How to use
To season all kind of dishes. A seasoning which will enhance the flavour of hot and cold meals
Preparation
Ready to use
CU packaging
Can
Logistics data
| Number of CU per TU | 6 |
| Energy | ~ 780 kJ / 185 kcal |
| Net weight TU in kg | 6 |
| Gross weight TU in kg | 7.05 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 378 x 258 x 196 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 36 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place!
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.