Liquid Seasoning Light 12 kg
Cuisine Pro
Canister à 12 kg
Cusine Pro - reliably efficient. Liquid with the typical aromatic smell of a liquid seasoning.
Art. No. 810074
GTIN CU 07610121110040
Certified labels
- HALAL
Product content
Product composition
Ingredients: Water, hydrolysed vegetable protein (SOYBEAN, corn).
Shelf life from production
540 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Liquid
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 410 kJ / 96 kcal |
| Fat | 0.5000 g |
| of which saturates | 0.1000 g |
| Carbohydrates | ~ 5.0000 g |
| of which sugars | ~ 1.0000 g |
| Protein | ~ 19.0000 g |
| Salt | ~ 17.8000 g |
| Fibre | 0.5000 g |
Product group
Seasoning / Condiments
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
- vegan
Further information
Yield
600L
How to use
A typical liquid seasoning which will enhance the flavour of soups, sauces, meats, vegetables and salads. Important: Add liquid seasoning just before serving, once the dish is prepared.
Preparation
Add to your meals (soups, sauces etc.)
CU packaging
Canister
Logistics data
| Number of CU per TU | 1 |
| Energy | ~ 410 kJ / 96 kcal |
| Net weight TU in kg | 12 |
| Gross weight TU in kg | 12.44 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 193 x 230 x 318 |
| Number of layers per pallet | 2 |
| Number of TU per palett | 40 |
Storage
Keep packaging closed and store at room temperature! Avoid temperature fluctuations.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.