Liquid Seasoning 1.45 kg
Cuisine Pro
1 bottle of 1.45 kg per carton
Cuisine Pro - reliably efficient. Dark brown liquid with the typical aromatic smell of a liquid seasoning.
Art. No. 810024
GTIN CU 07610121110194
GTIN TU 07610121934134
Product content
Product composition
Ingredients: Water, hydrolysed vegetable protein (SOYBEANS, WHEAT), salt, iodized salt (salt, potassium iodide), yeast extract, flavour enhancer (monosodium glutamate), flavour (contains: SOY), acid (citric acid).
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Consistency
Liquid
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 240 kJ / 57 kcal |
| Carbohydrates | ~ 3.0000 g |
| of which sugars | ~ 0.6000 g |
| Protein | ~ 10.0000 g |
| Salt | ~ 19.0000 g |
| Fibre | ~ 1.5000 g |
Product group
Seasoning / Condiments
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
- vegan
Further information
Yield
75L
How to use
A typical liquid seasoning which will enhance the flavour of soups, sauces, meats, vegetables and salads.
Preparation
Add to your meals (soups, sauces etc.)
CU packaging
Plastic bottle
Logistics data
| Number of CU per TU | 1 |
| Energy | ~ 240 kJ / 57 kcal |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 126 x 103 x 266 |
| Number of layers per pallet | 2 |
| Number of TU per palett | 118 |
Storage
Keep packaging closed and store at room temperature! Avoid temperature fluctuations.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.