Balsamico Dressing LVK 100x30ml
Cuisine Pro
100 cups of 30ml per carton
Cuisine Pro - reliably efficient. Liquid, ready-to-serve, vegan balsamic dressing based on rapeseed and olive oil and without flavour-enhancing additives.
Art. No. 888128
GTIN CU 07610121961680
Certified labels
- V-LABEL VEGAN
Product content
Product composition
Ingredients: Water, balsamic vinegar of Modena PGI 18% (wine vinegar, concentrated grape must, colour: Ammonium SULFITE sugar caramel), rapeseed oil 15%, olive oil (75% refined olive oil, 25% extra virgin olive oil), sugar, sea salt, red wine vinegar, hydrolysed vegetable protein (hydrolysed vegetable protein, rapeseed oil), thickener (xanthan gum), herbs (basil, marjoram, parsley, dill, tarragon, lovage, savory), black pepper.
Shelf life from production
210 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from antioxidants
Completely free from gluten-containing ingredients
Completely free from lactose-containing ingredients
Free from preservatives
Consistency
Liquid
Nutrition Facts
Pro 100 Milliliter Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’087 kJ / 259 kcal |
| Fat | ~ 24.0000 g |
| of which saturates | ~ 2.7000 g |
| Carbohydrates | ~ 9.0000 g |
| of which sugars | ~ 8.8000 g |
| Protein | ~ 0.5000 g |
| Salt | ~ 2.4000 g |
| Fibre | 0.1000 g |
Product group
Dressings
Nutrition information
-
LVK (Nutrition balanced and light)
-
with rapeseed oil
-
with olive oil
- vegan
Further information
How to use
Cuisine Pro - proven efficient. Liquid, ready-to-serve balsamic dressing based on rapeseed oil, according to the Italian model.
Preparation
Ready to serve - Shake before use.
CU packaging
Carton
Logistics data
| Number of CU per TU | 1 |
| Energy | ~ 1’087 kJ / 259 kcal |
| Net weight TU in kg | 3.1 |
| Gross weight TU in kg | 3.65 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 270 x 270 x 150 |
| Number of layers per pallet | 8 |
| Number of TU per palett | 64 |
Storage
Store in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.