Instant puree Chef 6x1.5 kg
Cuisine Pro
6 pouches of 1.5 kg per case
Cuisine Pro - reliably efficient. Instant potato puree already seasoned and refined with milk powder, at highest convenience level, but with a homemade touch.
Art. No. 885834
GTIN CU 07610121510017
GTIN TU 07610121933113
Product content
Product composition
Ingredients: potatoes 87.0%, sunflower oil, skimmed MILK powder, iodized salt (salt, potassium iodide), glucose syrup, modified starch, emulsifier (E 471), flavour, turmeric, antioxidant (E 304).
May contain traces of
sulfit,
khorasan wheat,
oat,
barley,
rye,
spelt,
wheat.
Shelf life from production
549 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’523 kJ / 361 kcal |
| Fat | ~ 4.9000 g |
| of which saturates | 0.9000 g |
| Carbohydrates | ~ 68.0000 g |
| of which sugars | ~ 4.6000 g |
| Protein | ~ 7.5000 g |
| Salt | ~ 2.8000 g |
| Fibre | ~ 7.3000 g |
Product group
Menu side dishes
Nutrition information
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
with sunflower oil
- vegetarian
Further information
Dosage
210g/Port.
Yield
260Port.
How to use
Ideal as a side dish with all kinds of dishes, but mostly with sauced meat dishes, but also with meatless dishes.
Preparation
Bring water to a boil, remove the pan from the stove, add the requested quantity of product and stir well with a whisk. Refine by adding cream, butter flakes or milk.
CU packaging
Carton
Logistics data
| Number of CU per TU | 1 |
| Energy | ~ 1’523 kJ / 361 kcal |
| Net weight TU in kg | 9 |
| Gross weight TU in kg | 10.38 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 378 x 247 x 274 |
| Number of layers per pallet | 9 |
| Number of TU per palett | 54 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place!
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.