Riscossa Canneroni Rigati 3kg
Riscossa
4 pouches de 3kg par case
Riscossa - All the taste of simplicity. Over time we have perfected our craftsmanship thanks to modern technology, yet the passion and love we put into our work has remained the same as it used to be. Even today we use natural ingredients, place trust in the traditional processing method, and support a healthy and balanced diet.
Art. No. 885617
GTIN CU 08011780062326
GTIN TU 58011780062321
Product content
Product composition
Ingredients: Durum WHEAT semolina.
May contain traces of
mustard,
soybeans.
Shelf life from production
1080 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Chunky
Nutrition Facts
| Energy | ~ 351 kcal / 1’488 kJ |
| Fat | ~ 1.4000 g |
| of which saturates | ~ 0.3000 g |
| Carbohydrates | ~ 70.0000 g |
| of which sugars | ~ 3.6000 g |
| Protein | ~ 13.0000 g |
| Fibre | ~ 3.4000 g |
Product group
Menu side dishes
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
- vegan
Further information
How to use
Pasta Main course with a sauce or as an accompaniment to stews of meat, poultry, game and fish.
Preparation
Cook Canneroni Rigati in lightly salted boiling water for about 7 minutes, stirring occasionally. Then rinse in cold water and drain well. Before serving, toss briefly in warm butter.
CU packaging
Bag
Logistics data
| Number of CU per TU | 4 |
| Energy | ~ 351 kcal / 1’488 kJ |
| Net weight TU in kg | 12 |
| Gross weight TU in kg | 12.72 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 400 x 300 x 260 |
| Number of layers per pallet | 5 |
| Number of TU per palett | 40 |
Storage
Keep package tightly closed, store in a cool and dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.