EC Ginger Lemongrass 825 g
Edition Culinaire
6 cups of 825G per carton
Edition Culinaire - authentically sophisticated. Trendy ingredients with fresh look to use with fish, seafood, chicken, vegetables, soups, sauces - adds a slightly exotic touch without being too exotic. Fresh look and at the same time massive simplification of storage and mise-en-place.
Art. No. 885033.001
GTIN CU 07610121811121
GTIN TU 07610121957614
Product content
Product composition
Ingredients: Ginger 50%, rapeseed oil, sugar, lemongrass 5.0%, iodized salt (salt, potassium iodide), water, acid (citric acid), lime leaf, preservatives (potassium sorbate), turmeric.
Shelf life from production
240 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from ingredients with allergenic potential
Consistency
Chunky
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’332 kJ / 318 kcal |
| Fat | ~ 27.0000 g |
| of which saturates | ~ 2.4000 g |
| Carbohydrates | ~ 16.0000 g |
| of which sugars | ~ 13.0000 g |
| Protein | ~ 0.4000 g |
| Salt | ~ 2.2300 g |
| Fibre | ~ 0.9000 g |
Product group
Chilled fresh ingredients
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
with EU rapeseed oil
- vegan
Further information
How to use
For all warm and cold dishes
Preparation
Ready to use
CU packaging
Cup
Logistics data
| Number of CU per TU | 6 |
| Energy | ~ 1’332 kJ / 318 kcal |
| Net weight TU in kg | 4.95 |
| Gross weight TU in kg | 5.19 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 400 x 270 x 110 |
| Number of layers per pallet | 9 |
| Number of TU per palett | 72 |
Storage
Store packaging before and after opening cool (max. +5°C) and light-protected.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.