EC Grilled mushrooms 1 kg
Edition Culinaire
4 trays à 1 kg per carton
Edition Culinaire - authentically sophisticated. Antipasti with added value. Well-rounded, intense flavor of mushroom with delicate chilli seasoning and a hint of garlic. Pleasant and full-bodied consistency, ideal as aperitif and all kinds of starters.
Art. No. 885023
GTIN CU 07610121811343
GTIN TU 07610121957379
Product content
Product composition
Ingredients: Champignons 70%, rapeseed oil, salt, garlic, chili peppers, mint, parsley, wine vinegar, acids (citric acid), antioxidants (ascorbic acid), preservative (sorbic acid).
Shelf life from production
270 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from ingredients with allergenic potential
Consistency
Chunky
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 500 kJ / 120 kcal |
| Fat | ~ 10.0000 g |
| of which saturates | ~ 0.8000 g |
| Carbohydrates | ~ 4.0000 g |
| of which sugars | ~ 1.5000 g |
| Protein | ~ 2.5000 g |
| Salt | ~ 0.8000 g |
| Fibre | ~ 2.0000 g |
Product group
Antipasti
Nutrition information
-
with EU rapeseed oil
- vegan
Further information
How to use
As a classic Italian appetizer, for buffets, as side dish for salads, for apéro riche and mediterranean sandwiches.
Preparation
Ready to use
CU packaging
Bowl
Logistics data
| Number of CU per TU | 4 |
| Energy | ~ 500 kJ / 120 kcal |
| Net weight TU in kg | 4 |
| Gross weight TU in kg | 4.42 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 273 x 215 x 130 |
| Number of layers per pallet | 9 |
| Number of TU per palett | 117 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool place at a temperature of +4°C (+/-1°C).
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.