Optimahl Starline Sauce Teriyak
Optimahl
6 bottles of 850g per case
OPTIMAHL STARLINE PREMIUM FOR PROFESSIONALS - With full flavour, fancy recipes and carefully balanced ingredients, you will convince even the most demanding customer. HIGH QUALITY, NATURALNESS, REGIONALITY AND FRESHNESS begins with strictly selective purchasing. Because we only process fresh and selected raw materials. More than 95% of these come from the European Union. Our fresh dressings, dips, sauces and desserts are regularly optimised and further developed so that we can surprise you again and again with equally fresh recipes. Our products are made without additives that have to be declared.
Art. No. 880305
GTIN CU 04029384342137
GTIN TU 04029384342144
Product content
Product composition
Ingredients: SOY SAUCE (water, SOY beans, WHEAT, salt), invert sugar syrup, sugar, drinking water, rice vinegar, modified starch, distilled vinegar, table salt, caramelized sugar syrup, lemon juice from lemon juice concentrate, thickener xanthan gum.
Shelf life from production
60 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Completely free from lactose-containing ingredients
Free from preservatives
Consistency
Liquid
Nutrition Facts
Pro 100 g Prepared, after adding further components (PREPARED)
| Energy | ~ 769 kJ / 184 kcal |
| Carbohydrates | ~ 39.4000 g |
| of which sugars | ~ 36.6000 g |
| Protein | ~ 3.0000 g |
| Salt | ~ 6.3000 g |
Product group
Sauces
Nutrition information
-
fat free
-
palm fat/palm oil free
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
vegan
- lactose free
Further information
How to use
ready to eat
Preparation
ready to eat
CU packaging
Plastic bottle
Logistics data
| Number of CU per TU | 6 |
| Energy | ~ 769 kJ / 184 kcal |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 245 x 165 x 230 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 84 |
Storage
under cooling at +2°C to +7°C
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.