Mara Sage cut 140G
MARA
6 cans à 140G per carton
Mara sage is ideal for seasoning meat, fish and vegetable dishes. Sage has an aromatic, spicy scent and tastes slightly burning.
Art. No. 880269
GTIN CU 04000068038539
GTIN TU 04000068741194
Product content
Product composition
Ingredients: Sage cut, dried (Turkey, Poland).
May contain traces of
celery,
mustard,
sesame seed,
khorasan wheat,
spelt,
barley,
oat,
rye,
wheat.
Shelf life from production
900 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Free from ingredients with allergenic potential
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’521 kJ / 364 kcal |
| Fat | ~ 13.0000 g |
| of which saturates | ~ 7.0000 g |
| Carbohydrates | ~ 43.0000 g |
| of which sugars | ~ 42.0000 g |
| Protein | ~ 11.0000 g |
| Salt | ~ 0.0300 g |
| Fibre | ~ 18.0000 g |
Product group
Spices
Nutrition information
- vegan
Further information
How to use
Excellent for seasoning all kinds of dishes.
Preparation
Ready to use
CU packaging
Can
Logistics data
| Number of CU per TU | 6 |
| Energy | ~ 1’521 kJ / 364 kcal |
| Net weight TU in kg | 0.84 |
| Gross weight TU in kg | 1.18 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 277 x 158 x 187 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 80 |
Storage
Keep the package well closed. Store in a dry place!
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.