Mara Herbs de Provence 145G
MARA
6 cans à 145G per carton
Mara - Herbes de Provence is ideal for vegetable, lamb, poultry and grilled dishes. The blend of aromatic herbs can also be used for marinades.
Art. No. 880260
GTIN CU 04000068038447
GTIN TU 04000068741101
Product content
Product composition
Ingredients: Rosemary, marjoram, oregano, parsley, basil, lavender.
May contain traces of
celery,
mustard,
sesame seed,
oat,
spelt,
barley,
khorasan wheat,
wheat,
rye.
Shelf life from production
810 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Free from ingredients with allergenic potential
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’570 kJ / 375 kcal |
| Fat | ~ 15.0000 g |
| of which saturates | ~ 3.0000 g |
| Carbohydrates | ~ 46.0000 g |
| of which sugars | ~ 45.0000 g |
| Protein | ~ 5.0000 g |
| Fibre | ~ 18.0000 g |
Product group
Spices
Nutrition information
- vegan
Further information
How to use
Excellent for seasoning all kinds of foods
Preparation
Ready to use
CU packaging
Can
Logistics data
| Number of CU per TU | 6 |
| Energy | ~ 1’570 kJ / 375 kcal |
| Net weight TU in kg | 0.87 |
| Gross weight TU in kg | 1.21 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 277 x 158 x 187 |
| Number of layers per pallet | 8 |
| Number of TU per palett | 160 |
Storage
Keep packaging tightly closed. Store in a dry place!
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.