Mara Curry sweet 350G
Mara
6 cans à 350G per carton
Mara - Curry powder is not only used for curry sauces, dips and as an indispensable spice in currywurst, but it is lends itself admirably to seasoning ragouts, spicy soups and dishes containing braised tomatoes or vegetables.
Art. No. 880243
GTIN CU 04005924707307
GTIN TU 04005924026606
Product content
Product composition
Ingredients: Spices (curcuma, coriander, MUSTARD flour, chili, cumin, CELERY seeds, fenugreek seeds, fennel, ground laurel), dextrose, salt
May contain traces of
sesame seed,
oat,
wheat,
spelt,
barley,
khorasan wheat,
rye.
Shelf life from production
810 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’549 kJ / 370 kcal |
| Fat | ~ 14.0000 g |
| of which saturates | ~ 1.8000 g |
| Carbohydrates | ~ 43.0000 g |
| of which sugars | ~ 39.0000 g |
| Protein | ~ 12.0000 g |
| Salt | ~ 4.6000 g |
| Fibre | ~ 13.0000 g |
Product group
Spices
Nutrition information
- vegan
Further information
How to use
Ideal to season all kind of dishes.
Preparation
Ready to use
CU packaging
Can
Logistics data
| Number of CU per TU | 6 |
| Energy | ~ 1’549 kJ / 370 kcal |
| Net weight TU in kg | 2.1 |
| Gross weight TU in kg | 2.44 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 277 x 158 x 187 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 80 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.