Caesar Dressing 2x2 l
Cuisine Pro
2 bottles of 2 L per case
Cuisine Pro - reliably efficient. Liquid, ready to serve Caesar dressing according to classic American recipe.
Art. No. 880169
GTIN CU 07610121811237
GTIN TU 07610121957102
Product content
Product composition
Ingredients: Water, rapeseed oil 35%, vinegar, CHEESE, lemon juice, pasteurized EGG YOLK, MUSTARD, sugar, garlic, seasoning, GROUND MUSTARD SEEDS, ANCHOVIES, iodized salt, preservative (potassium sorbate), hydrolysed vegetable protein (SOYBEAN), thickener (xanthan gum), natural flavour.
Shelf life from production
210 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Consistency
Liquid
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’600 kJ / 389 kcal |
| Fat | ~ 40.0000 g |
| of which saturates | ~ 4.0000 g |
| Carbohydrates | ~ 4.0000 g |
| of which sugars | ~ 2.5000 g |
| Protein | ~ 3.0000 g |
| Salt | ~ 1.5000 g |
| Fibre | ~ 0.2000 g |
Product group
Dressings
Nutrition information
- with CH rapeseed oil
Further information
How to use
For all kind of salads according to taste
Preparation
Ready to use - shake well before use
CU packaging
Carton
Logistics data
| Number of CU per TU | 1 |
| Energy | ~ 1’600 kJ / 389 kcal |
| Net weight TU in kg | 4 |
| Gross weight TU in kg | 4.24 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 200 x 150 x 255 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 96 |
Storage
Store in cool and dry place. Once opened keep packaging tightly closed in a cool (5°C) place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.