Italian Dressing 10 l
Cuisine Pro
Bi-Box of 10 L
Cuisine Pro - reliably efficient. Liquid, ready to serve Italian-Dressing, according to the classical recipe with red wine vinegar, olive oil and herbs.
Art. No. 880154
GTIN CU 07610121810643
Product content
Product composition
Ingredients: Water, rapeseed oil 19%, vinegar, red wine, sugar, iodized salt, onions, hydrolysed vegetable protein (soybean), garlic, olive oil, herbs, elderberry juice concentrate, flavor enhancer (monosodium glutamate), thickener (sodium alginate, xanthan gum), preservative (potassium sorbate), acids (lactic acid), colour (E 150d).
Shelf life from production
210 Days
Quality and transparency
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Consistency
Liquid
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 810 kJ / 196 kcal |
| Fat | ~ 20.0000 g |
| of which saturates | ~ 1.5000 g |
| Carbohydrates | ~ 3.5000 g |
| of which sugars | ~ 3.0000 g |
| Protein | 0.5000 g |
| Salt | ~ 1.9000 g |
| Fibre | ~ 0.1000 g |
Product group
Dressings
Nutrition information
-
with EU rapeseed oil
-
with olive oil
- vegan
Further information
How to use
For all kind of salades according to your taste.
Preparation
Ready to serve - shake well before use
CU packaging
Carton with inner bag
Logistics data
| Number of CU per TU | 1 |
| Energy | ~ 810 kJ / 196 kcal |
| Net weight TU in kg | 10 |
| Gross weight TU in kg | 10.48 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 190 x 190 x 310 |
| Number of layers per pallet | 3 |
| Number of TU per palett | 72 |
Storage
Store in cool and dry place. Once opened keep packaging tightly closed in a cool (5°C) place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.